Parkety jsou nepochybně považovány za jeden z nejoblíbenějších druhů podlahových krytin. Tato dřevěná podlahová krytina vyzařující teplo, okouzlí nejen krásným vzhledem, ale také svou trvanlivostí. Ve starých městských bytech můžeme nalézt ještě původní masivní parkety, které přesto, že jsou staré i více než sto let, jsou dokonale zachované. Masivní parkety jsou druhem podlahové krytiny s velmi dlouhou životností, která i po několika desetiletích používání stačí jen přebrousit, přelakovat nebo naolejovat a opět vypadá jako nová. Samozřejmě existují i různé jiné, modernější typy parket, které mají také mnoho vynikajících vlastností. S jistotou můžeme říct, že i v roce 2020 budou parkety patřit mezi nejoblíbenější podlahové krytiny, protože jednoduše nikdy nevycházejí z módy.

Nejpopulárnější parkety pro rok 2020

Jaké jsou letošní trendy v oblasti parket? V současnosti existuje víc druhů parket než kdykoliv dřív, takže i trendy jsou dost rozdílné. Dubové parkety, které jsou považovány za věčnou klasiku, jsou stále velmi populární, podobně to však platí i pro některé jiné druhy dřeva, například jasan nebo ořech. Právě ořech je ten, který prostoru dodává osobitou eleganci, a proto zůstává populární i tento rok. V roce 2020 převládají světlejší parkety, přičemž existují různé barevné odstíny a povrchové úpravy, což znamená, že je skutečně z čeho vybírat. Kromě lakovaných se stále více populární stávají také olejované parkety, které ještě víc zvýrazňují přirozenou krásu dřeva. Co se týká vzorů položení je momentálně nejoblíbenější “rybí kost“, zejména ve verzi “chevron“, tzv. francouzská rybí kost, která nabízí klasický, ale zároveň moderní vzhled.

Jaké parkety si vybrat? Trendem je momentálně přirozený vzhled!

Při výběru parket je potřeba kromě aktuálních trendů zohlednit i další faktory, např. o jaký prostor se jedná, jak moc bude namáhaný, jak bude zařízený a podobně. Tomu je následně potřeba přizpůsobit druh, tloušťku a ostatní vlastnosti parket, jako například povrchovou úpravu. Dlouhou dobu byli preferované lakované parkety, ale v poslední době se stále více lidí rozhoduje pro olejované. Existuje mylná představa, že olejované parkety jsou náročnější na údržbu, což rozhodně není pravda, ale určitě vyžadují o něco větší péči než lakované parkety. Olejované parkety však jednoznačně působí přirozeněji.

Jaké parkety si vybrat

Lakované nebo olejované parkety? Které jsou lepší?

Jedné z hlavních otázek, které čelí ti, kteří se rozhodují pro novou podlahu, je to, jestli si vybrat lakované nebo olejované parkety. Jak už bylo výše uvedeno, olejované parkety jsou stále populárnější, protože poskytují přirozenější vzhled a z prostoru pak máme lepší pocit. Trendem je používání přírodních materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí a zároveň k našemu zdraví. Laky určené na lakování parket se v současnosti vyrábějí stále ekologičtěji – často jsou dokonce vyráběné na vodní bázi. Díky olejování získají parkety přirozenější vzhled. Jde nejen o tradiční techniku povrchové úpravy parket, která se po mnoha letech převahy lakovaných parket vrací do módy.

Které si tedy vybrat – lakované nebo olejované parkety?

Dovolte, abychom Vám stručně představili hlavní rozdíly mezi nimi a jednoduše se tak budete moci rozhodnout, které z nich jsou pro Vás vhodnější:

Lakované parkety

Lakované parkety jsou považovány za klasickou volbu, která poskytuje jednoduchou údržbu a čištění. Ochranná vrstva laku chrání parkety před vlhkostí, špínou, opotřebováním a jinými nežádoucími faktory. Díky tomu je péče o parkety mimořádně jednoduchá, protože ochrana lakem je dlouhotrvající. Pokud jsou parkety kvalitní, je možné je zbrousit a znova nalakovat. Díky trvanlivosti této povrchové úpravy jsou lakované parkety nejčastější volbou uživatelů, kteří také oceňují jejich jednoduché čištění. Na rozdíl od olejovaných parket není možná lokální úprava škrábanců a poškození. Je však dobré si uvědomit, že k odolnosti parket výrazně přispívá druh laku, pro který se rozhodneme. V současnosti jsou laky vyráběné tak, aby byly co nejméně škodlivé a co nejpříznivější pro zdraví a životní prostředí. To je určitě důležité, pokud se rozhodujete, jestli si vybrat olejované nebo lakované parkety.

Olejované parkety

Olejované parkety působí v porovnání s lakovanými parketami přirozenějším dojmem a více zvýrazňují samotné dřevo. To je hlavní důvod, proč jsou tak populární a oblíbené. Kromě toho jsou olejované parkety odolné vůči různým zatížením a škrábance (poškození) jsou na nich méně viditelné než na lakovaných parketách. V případě, že se olejované parkety někde poškrábou, je možné poškozenou část obrousit a následně naolejovat. Oprava poškození je o hodně jednodušší u olejovaných parket než u lakovaných, kde je potřeba zbrousit celý povrch, resp. celý prostor.

Olejované parkety mají tyto výhody:

  • přirozenější vzhled
  • olej je šetrnější k životnímu prostředí a lepší pro naše zdraví
  • případná menší mechanická poškození je možné opravit bez potřeby přebroušení celých parket

Je dobré vědět, že olejované parkety si na rozdíl od lakovaných parket vyžadují o trochu víc údržby. To však neznamená, že péče o olejované parkety je náročná: jednou za 14 dní nebo aspoň jednou měsíčně je potřeba je očistit prostředkem určeným na olejované povrchy a následně důkladně vytřít do sucha. Pravidelně – jednou za rok nebo za dva roky (v závislosti od toho, jak moc jsou parkety opotřebované) je naolejujeme. To znamená, že olej vtíráme do podlahy, přebytečný olej setřeme a počkáme 24 hodin, než úplně vyschne.

Vyberte si parkety, které Vám nejvíc vyhovují!

Jestli se nedokážete rozhodnout mezi olejovanými nebo lakovanými parketami, zamyslete se hlavně nad tím, kolik času a energie jste ochotní investovat do údržby samotné podlahy. V případě, že výše uvedená údržba pro Vás nepředstavuje problém a oceníte přirozený vzhled dřeva, doporučujeme Vám zvážit olejované parkety. Pokud však chcete údržbě věnovat co nejméně času, lakované parkety jsou pro Vás vhodnější volbou.

Pokud nákup a výběr podlah jsou pro Vás při zařizování nebo renovaci Vašeho domu velmi důležité, doporučujeme Vám obrátit se na naše kvalifikované pracovníky. Rádi Vám poradí a provedou Vás celým procesem nákupu.