Podlaha je důležitou součástí interiéru. Zásadním způsobem totiž ovlivňuje charakter celé místnosti. Na trhu najdete celou řadu materiálů, ne všechny ale splňují ty nejpřísnější nároky na vzhled, dlouhou životnost a snadnou údržbu. Laminátové podlahy všechny tyto požadavky splňují. Přečtěte si o jejich výhodách víc.

Výhody laminátové podlahy

Laminátová podlaha je krytina vyrobená lepením více vrstev. Většinou se jedná o imitaci dřeva, k dostání je ale i v mnoha jiných variantách.

Mezi největší benefity laminátových podlah patří cenová dostupnost, široká nabídka dekorů, dlouhá životnost materiálu, snadná údržba a velice jednoduchá pokládka. Často bývá uváděno, že se nehodí do míst s vysokou vlhkostí. Dnes už ale existují i voděodolné krytiny, které je možné použít téměř kamkoliv.

Voděodolná laminátová podlaha

Díky speciální impregnaci je tento typ laminátové podlahy až 5× odolnější vůči vodě než klasický laminát. Kromě toho se voděodolná laminátová podlaha vyznačuje extrémní tvrdostí, díky které dobře odolává mechanickému opotřebení. Díky tomu se hodí nejen do kuchyní nebo koupelen, ale využijete ji i v dalších místnostech, kde hrozí poškození nebo poškrábání podlahy. Obzvlášť ji ocení majitelé domácích mazlíčků a rodiny s malými dětmi.

Kde kvalitní laminátovou podlahu sehnat?

Široký výběr nabízí například společnost Alpod, která ještě donedávna působila pod názvem Floor Experts. Firma se kromě kvalitních laminátových podlah zaměřuje také na parkety, bytové PVC nebo vinylové a dřevěné podlahy.

Skladba laminátové podlahy

Ta trhu najdete laminátové desky různé kvality. Při výběru si dejte pozor především na to, z čeho se laminátová podlaha skládá. Levnější a méně kvalitní desky jsou vyrobené pouze z dřevotřísky, která je potažená ochrannou vrstvou.

Skutečně kvalitní laminátové podlahy se ale skládají z více vrstev. Vrchní část pokrytá dekorativním vzorem zajišťuje pevnost desky, střední vrstva zaručuje nosnost a spodní část slouží k tvarové stabilitě. Rozdíly mezi levnými a dražšími krytinami poznáte také na síle materiálu, povrchové úpravě a kvalitě dekorační vrstvy.

Pokládka laminátové podlahy

Pokládka je poměrně snadná. Nevyžaduje lepení, přibíjení ani použití speciálních nástrojů. Pomocí takzvaného klik systému pouze zasunujete jeden díl do druhého. Pokud jste trochu manuálně zruční, určitě ji zvládnete položit svépomocí.

Jak je to s podlahovým topením?

Často bývá uváděno, že laminát není možné použít na podlahové topení. Opak je pravdou. Laminát je v tomto ohledu dokonce mnohem vhodnější než například dřevo. Díky menší tloušťce teplo materiálem dobře prostupuje.

Životnost podlahy

Životnost laminátové podlahy se pohybuje okolo 20 let. Do velké míry ale záleží na tom, jakou kvalitu krytiny zvolíte. Velkou roli hraje také způsob pokládky a samozřejmě i údržba. 

Jak se o laminátovou podlahu starat

Údržba laminátových podlah je velice jednoduchá. Na trhu existuje velké množství prostředků vyvinutých speciálně pro laminátové podlahy, vystačíte si ale i s obyčejnou vodou nebo jakýmkoliv jemným čističem. Vyhnout byste se ale měli agresivním prostředkům a pískovým čističům, ty by mohly podlahu poškodit.