Vinylové i laminátové podlahy patří mezi velmi oblíbené druhy. I když se do vůdčí pozice tlačí spíše vinyl. Jaké jsou vlastně mezi nimi rozdíly?

Různé složení materiálu

Laminátová podlaha byla dlouho považována za nejoblíbenější podlahu. Tvoří ji několik vrstev a HDF těleso z recyklovaných dřevitých vláken lisovaných za vysokého tlaku. Při nákupu byste se měli pozorně rozhodovat, protože velmi levné podlahy bývají vyrobeny z dřevotřísky s ochrannou vrstvou. Z toho vyplývají problémy už třeba při sebemenší změně vlhkosti. Oproti tomu vinyl má také několik vrstev a k tomu obsahuje PVC. Jak laminátová tak vinylová podlaha neobsahuje škodlivé ftaláty. Vinylová podlaha je odolnější a nabízí množství úprav jako je například antistatická, protiskluzová nebo antibakteriální.

Druhy pokládky

Laminátová podlaha se pokládá pouze pomocí tzv. klik systému, na rozdíl od vinylové, která se dá i lepit. Oba druhy jsou nabízeny ve velkém množství různých designů a variant.

Rozdíly v cenách

V obou případech najdete levnější i dražší varianty. Úplně levným laminátům, jak jsme se již zmínili, se raději vyhýbejte.

Odolnost materiálu

Tvrdostí povrchu se řadí do popředí laminát, oproti tomu vinyl je měkčí a příjemnější na dotek. V souvislosti s dotekem vás také určitě napadne možnost podlahového topení. To je možné v obou variantách, přičemž o trochu lépe vychází lepený vinyl. Za zmínku stojí také to, že laminát je hlučnější než jeho populárnější konkurent.

Z hlediska odolnosti i při vysoké kvalitě laminátu, vychází o trochu lépe vinyl. Obzvláště jeho vyšší odolnost vůči vlhku oceníme v kuchyni. Pokud byste chtěli voděodolný laminát, je potřeba vybírat mezi speciálními druhy. Ty zvládnou nejen rozlitou tekutinu, ale i poškrábání či drobná poškození.

Máte ještě další dotazy ohledně podlah a jejich pokládky? Poraďte se s našimi odborníky.