Podlaha je něčím, co by mělo vydržet, pokud možno několik desetiletí. Když si pořizujete bydlení a trochu vás škrtí rozpočet, můžete ušetřit, když si vinylovou podlahu položíte sami.  

Známe ji pod označením jako vinylová plovoucí podlaha, vinylová podlaha click, případně jako vinylová zámková podlaha. Z posledního názvu vyplývá, o co se v tomto případě jedná. Hlavní roli hrají zámky, které do sebe zacvaknete. Plocha se nelepí a celý proces by může průměrně zručný člověk zvládnout sám.

Co je zapotřebí?

Bude se hodit kvalitní odlamovací nůž, pomocí kterého oříznete lamely na správnou velkost. Využijete také parotěsnou folii, případně kročejovou izolaci a rovnou podklad. Kročejovou izolaci nepotřebujete u některých  SPC a RIGID vinylů, které již izolaci v sobě mají (integrovaná podložka).

Jak se připravit na pokládku

Podklad, na který se pokládá vinylová podlaha, by měl být bez nerovností, pevný a soudržný. V některých případech stačí původní betonová podlaha, i tohle je jeden z důvodů, proč jen tato volba podlahy tak rychlá a oblíbená.

Pokud pokládáte vinylovou plovoucí podlahu na více místností, dávejte pozor, aby u každých dveří byla dilatační spára, aby nedocházelo k problémům.

Pokládka vinylové podlahy

Na připravený podklad položíte parotěsnou folii. Odborníci doporučují, přesah kusů o 10-20 cm. Jednotlivé kusy je k sobě třeba přilepit lepicí páskou. Následně se pokládá kročejová izolace (pokud je potřeba). Mezi zdí a podlahou by měla být minimálně centimetrová mezera (dilatace po obvodu). Potom, co položíte první řadu, zafixujete si dilataci zarážecími klínky. Začíná se celou lamelou. Poslední lamelu u zdi je třeba odměřit a seříznout. Zbytkem pak začínáte další řadu.

Pokud máte v místnosti výklenky, je vhodné jeden díl seříznout, vložit na příslušné místo a pokračovat dál. Okolo topení, nebo třeba u kuchyňské linky (neměla by stát na této podlaze) vyřízněte do lamel odpovídající otvory. Trubky od topení můžete zakrýt dělenými rozetami.

Závěr patří umístění zakončovacích lišt. Aby dobře zapadly, seřízněte konce v úhlu 45 stupňů a lepidlem přilepte na stěnu.

No, a máte hotovo.

 

Pokud si přece jen nejste jisti, nechte si poradit našimi odborníky, rádi vám pomohou.