Rozhodování mezi vinylovou a dřevěnou podlahou nemusí být jednoduché. Abyste se mohli lépe rozhodnout, nabízíme vám jejich porovnání.

Vzhled podlah

Dřevěné podlahy jsou krásou, o které není potřeba debatovat. Nabízíme je v řadě druhů, barev a odstínů.

Oproti tomu vinylové podlahy jsou umělé, ale co se týká vzhledu, napodobují velmi zdařile různé přírodní materiály. A to je i případ různých dřevěných dekorů. Na vinylových podlahách dobře vyniká imitace struktury dřeva.

Složení podlah a pokládka

Dřevěné podlahy jsou samozřejmě přírodním produktem. Může se jednat o klasické parkety, v nabídce máme ale i hotové parketové díly (v nabídce jsou 2-vrstvé a 3-vrstvé dřevěné podlahy).

Umělá vinylová podlaha se skládá z několika vrstev PVC. Výsledkem je velmi odolná podlaha. Zajímavou možností pak jsou nové SPC a RIGID vinylové podlahy – mají husté kompozitní jádro a podlaha je tak mnohem stálejší. Tyto vinylové podlahy jsou navíc vyrobeny s nižším obsahem škodlivých ftalátů.

Vlastnosti dřevěných podlah

Dřevěné podlahy, obzvláště ty z tvrdého dřeva může provázet zvuk typický pro parkety. Snesou vysokou zátěž a mohou vydržet po mnoho generací. Tyto druhy podlah nemají rády vlhkost, jsou citlivé na škrábance a oděr. Klasické parkety je třeba pravidelně udržovat. Dají se ale dobře a několikrát renovovat. Oproti tomu podlahy 2-vrstvé a 3-vrstvé jsou vhodné na podlahové topení.

Vlastnosti vinylových podlah

Vinylové podlahy nabízejí měkký a tichý došlap a na omak vzbuzují pocit tepla. Vinylové podlahy, obzvláště ty se systémem click (plovoucí podlaha) jsou vhodné i do prostor, jako je kuchyně a koupelna. Další z předností je odolnost proti poškrábání, kromě toho jsou antistatické, antibakteriální, pružné a nehořlavé. Vinylové podlahy se kromě vysávání mohou vytírat vlhkým mopem a speciálními čisticími prostředky.

Některé druhy vinylových podlah, podobně jako některé dřevěné podlahy je možné pokládat na podlahové topení, přičemž vinylové podlahy mají lepší tepelnou vodivost.

Cenové rozdíly

Vinyl je cenově přijatelnější, za dotek přírody v podobě dřevěné podlahy se platí o trochu víc.

Stále si nejste jisti vaší volbou? Poraďte se s našimi odborníky.