Aby podlahové topení fungovalo co nejefektivněji, je potřeba zvolit vhodnou podlahovou krytinu. Jaké materiály jsou nejvhodnější? Zaměřili jsme se na laminátové, vinylové a dřevěné podlahy.
Když plánujete podlahové topení, je třeba důkladně zvážit položení vhodné podlahy. Musí být totiž taková, aby ji nezničilo proudící teplo a aby ho současně dobře přenášela. Funkce podlahového topení by měla být efektivní, a proto bychom měli zvolit podlahový materiál s vysokou tepelnou vodivostí a současně s vysokou tepelnou setrvačností. Důležitým faktorem při výběru je varianta podlahového topení. Teplovodní podlahové topení je instalováno topenáři a po provedení tlakové zkoušky je zalito do potěru (cement/anhydrit). Elektrické podlahové topení může mít podobu odporového drátu a topné rohože, kterou podlaháři dávají do podlahářských tmelů. Topná folie se hodí pouze pod několik málo druhů podlah, které jsou k tomu schválené.

Vinylová podlaha

Ideální pod podlahové topení jsou lepené vinylové desky. Na topnou folii se nehodí ani lepené ani zámkové vinylové podlahy. Při výběru druhů topení je vhodnější teplovodní podlahové topení, kdy by teplota podlahy neměla přesáhnout 27 °C. Elektrické podlahové topení lze použít tam, kde nevznikají nadměrné ztráty. Například ve starších zimních zahradách. Vždy je třeba sledovat tepelný odpor podlahy. Čím je nižší, tím je podlaha vhodnější.

Laminátová podlaha

Laminátové podlahy jsou praktické nejen díky snadné instalaci, ale i odolnosti proti poškrábání a skvrnám. Ideální je pod teplovodní podlahové topení, ale většinou lze položit i nad ostatní varianty topení. Pro jistotu je však potřeba vhodnost každého druhu laminátové podlahy ověřit.

Dřevěné podlahy

Pokud chcete zvolit dřevěnou podlahu, neměla by pro kombinaci s podlahovým topením překročit hodnotu tepelného odporu 0,16 m2K/W. Dřevěných podlah je mnoho a mají různé tepelné vlastnosti. Některá dřeva snáz vlhnou a jsou náchylnější vůči výkyvům teplot. Lépe vedou teplo hustší a tenčí podlahy. Mezi vhodné dřeviny patří borovice severská, smrk nebo dub. Teplota povrchu podlahy nesmí přesáhnout 27 °C. O tom, zda je Vámi zvolená podlahová krytina vhodná pro podlahové topení, se poraďte s našimi odborníky v Podlahovém centru v Praze. Jsou Vám k dispozici i na telefonu, nebo se na nás můžete obrátit přes e-mailový formulář.  

Pošlete nám e-mail

Se všemi údaji bude zacházeno důvěrně a budou použity pouze pro interní evidenci a k ​​účelu, pro který byly poskytnuty. Vaše data budou pečlivě chráněna proti ztrátě, zneužití, neoprávněnému přístupu, zveřejnění, změně nebo zničení.