Při navrhování interiéru obvykle začínáme plánováním podlahy. Pěkného a zajímavého efektu dosáhneme tak, že místo rovných dřevěných prken do podlahové krytiny zakomponujeme geometrické vzory. Nejčastějším a nejznámějším stylem parket je vzor rybí kosti. Parkety „rybí kost“ se používají velmi často, protože do prostoru vnesou sofistikovanost a eleganci.

Vzor rybí kosti je tradičně nejoblíbenější formou pokládání parket. Z prostoru s tímto vzorem vyzařuje nádech historie a tradice a s kombinací vhodných barev, rozměrů a materiálů vykouzlíte novodobý a moderní design.

A kde vznikl název rybí kost?

Vzor rybí kosti získal název podle kostry sledě. Skládá se z obdélníků (herringbone, rybí kost) či paralelogramů (chevron, tvar písmene V), které jsou rozčleněny do opakujícího se symetrického vzorce ve tvaru písmene V a tvoří tak svůj charakteristický klikatý efekt.

Nejstarší ukázky vzoru rybí kosti byly nalezeny ve šperku starodávné egyptské šlechty a v látkách z antického Říma. V římském impériu vzor rybí kosti používali při dláždění silnic, čímž vytvořili mimořádně trvanlivé a stabilní dopravní tepny.

Jaký je rozdíl mezi parketami typu Herringbone a Chevron?

Na první pohled se zdá, že jde o stejný styl podlahy. Pokud se však podíváte detailněji, najdete různě tvarovaná prkna a tím pádem i odlišný vzor. Jak chevron, tak i herringbone jsou čím dál oblíbenější, jelikož interiéru dodávají osobitý a luxusní nádech.
Parkety chevron neboli francouzská rybí kost jsou dřevěná podlaha se speciálním vzhledem vzoru chevron, neboli písmene V. Byly speciálně navrženy pro vytváření tohoto efektu. Jednotlivá prkna jsou o dost kratší a užší než klasická prkna. Konce jsou seříznuté pod úhlem 30, 45 nebo 60 stupňů tak, že společně tvoří špičku.
Herringbone neboli rybí kost je tradiční vzor pro pokládání parket. Prkna jsou menší než klasická prkna, úhly mají 90 stupňů a střídavým pokládáním ve tvaru písmene V vytvářejí charakteristický klikatý vzor rybí kosti.
Rozdíly mezi styly parket chevron a herringbone jsou tudíž následující:

 • konce prken chevronu jsou seříznuté v úhlu 30, 45 nebo 60 stupňů,
 • úhly prken u parket herringbone měří 90 stupňů,
 • prkna chevron vytvářejí vzor ve tvaru písmena V, setkávají se ve společném bodě a vytvářejí špičku,
 • prkna parket herringbone vytvářejí charakteristický klikatý vzor s úhlem 90 stupňů.
 

Jak chevron, tak i herringbone používáme s různými druhy dřeva, v různých rozměrech, zpracováních, dekorech, s různými povrchy.
Poskytují nadčasový luxusní vzhled a jsou čím dál oblíbenější.

Je vzor rybí kosti moderní?

Moderní design v čistém a soudobém stylu opět začíná využívat nadčasový a tradiční vzor rybí kosti. S použitím moderních řešení, barev a materiálů mu vdechne nový život.
Parkety rybí kost se v interiérovém designu opět staly trendem. Prestižní vzor rybí kosti a nádherný přírodní materiál ve formě dřeva společně vytvářejí dojem tradice, špičkového vzhledu a elegance. Kombinace starého s novým a moderního s tradičním vytváří prostor s osobitým rázem. Krása se projevuje v jednoduché praktičnosti tvaru, proto se vracíme ke klasice. Rybí kost zaručuje onen subtilní přirozený pocit, po kterém naši zákazníci touží – je zajímavý, a přitom ne přespříliš výrazný.

Čeká parkety se vzorem rybí kosti jen pár minut slávy?

Rybí kost je nejoblíbenějším a nejtrvanlivějším vzorem při pokládání parket, díky čemuž byl tento styl výjimečný v průběhu mnoha etap naší historie. Od roku 2018 oblíbenost parket herringbone a chevron výrazně vzrostla. Podlaha se vzorem rybí kosti je vynikající způsob, jak se v moderním prostředí cítit ještě domáčtěji, pohodlněji a opravdověji, jelikož do prostoru vnáší osobitý ráz.

Zvětšuje vzor rybí kosti opticky prostor?

Vzorek podlahy může mít výrazný vliv na velikost konkrétní místnosti. Někteří bytoví architekti používají vzor rybí kosti, aby prostor opticky zvětšili.

Nebo rybí kost prostor naopak zmenší?

Přestože se zdá, že takový pestrý vzor není do malého prostoru vhodný, je rybí kost přesně to, co tento prostor potřebuje. Jelikož lidské oko na rybí kosti přitahuje široká část tvaru „V“, tak tento vzor prostor opticky zvětší.

Jakým způsobem pokládáte podlahu se vzorem rybí kosti?

Nejčastější směr pokládání parket rybí kosti je paralelně s nejdelší stěnou v místnosti nebo směrem k oknu.
Pokládání parket ve vzoru rybí kosti může představovat výzvu. Naši odborníci vám rádi pomohou.

 

Jsou parkety se vzorem rybí kosti drahou záležitostí?

V minulosti parkety rybí kost platily za drahou, sofistikovanou a trvanlivou podlahovou krytinu. Ještě stále je můžeme obdivovat na zámcích, ve starých luxusních bytech a jiných vzácných historických objektech.
Dnešní moderní verze parket s rybí kostí je daleko dostupnější – ceny se od jiných typů podlah nijak zvlášť neliší.

Jaké druhy dřeva jsou vhodné pro parkety se vzorem rybí kosti?

Pro moderní a trvanlivé parkety se vzorem rybí kosti je velmi vhodný dub. O pestrý vzhled se postará široká barevná škála různých odstínů, které jsou k dispozici v různých dekorech a povrchových zpracováních. Kombinace barev a technických charakteristik poskytují nekonečný výběr konečného vzhledu.

Skvělou volbou je dřevo ořechu, které se svou přirozenou elegancí výborně doplňuje s prestižním tvarem rybí kosti.

Jsou parkety ve stylu rybí kost vhodné do kuchyně?

Tato nadčasová dřevěná podlaha je oblíbenou volbou i v moderních kuchyních. Často se používají do přízemí otevřeného typu, které zahrnuje i kuchyňské kouty.
Při správné údržbě jsou parkety rybí kost do kuchyně zcela vhodné. Jelikož jsou hygienické a snadno se udržují, zaručí příjemný, přirozený a teplý dojem z bydlení.
Několik rad a doporučení:

 • s ohledem na stálost doporučujeme položit dvouvrstvé nebo třívrstvé parkety, jelikož parkety z masivního dřeva při změnách vlhkosti a teplot často praskají nebo mění tvar
 • parkety pravidelně čistěte a udržujte v souladu s povrchovou úpravou a pokyny
 • používejte doporučené přípravky k čištění a údržbě
 • v kuchyni pravidelně větrejte
 • udržujte optimální vzdušnou vlhkost a teplotu
 • pravidelně kontrolujte kuchyňské spotřebiče, abyste zabránili nepříjemným překvapením
 • při vylití vody podlahu co nejdříve očistěte a vysušte, aby se minimalizovalo poškození a zabránilo se tvorbě skvrn na parketách

Jaké parkety se vzorem rybí kosti jsou na výběr?

Podle vzoru u nás můžete vybírat mezi parketami Herringbone, tedy klasickou rybí kostí, a parketami Chevron, který nazýváme také francouzská rybí kost.

Podle velikosti prken jsou parkety rybí kost k dispozici v klasických délkách 300 mm až 900 mm a šířkách 70 mm až 130 mm. Dvouvrstvé parkety najdete v tloušťce 10-11 mm, třívrstvé pak 14-15 mm.

Podle dekoru můžete vybírat ze zajímavých, atraktivních a pestrých rustikálních variant z vybraných elegantních kolekcí bez větších suků a barevných rozdílů.
Podle povrchového zpracování jsou k dispozici broušené nebo kartáčem opracované parkety rybí kost.

Podle ochranné vrstvy můžete zvolit lakovanou nebo naolejovanou verzi.

Které kolekce parket rybí kosti jsou k dostání?

Doporučujeme prohlédnout si kolekce Floor experts/Alpine a Artisan chevron a herringbone, které jsou sestavené z třívrstvých hotových parket se vzorem rybí kosti.
Kolekce Heritage obsahuje i dvouvrstvé parkety se vzorem chevron nebo klasickou rybí kostí.

Pro ty z vás, kdo máte jasnou vizi a toužíte po něčem vlastním a odlišném, jsme připravili kolekci Four seasons. Jde o „custom made“ kolekci, což znamená, že syrové parkety rybí kost dle vašeho přání naolejujeme ve vybraném odstínu. Žebříček barev najdete zde: Four seasons.