Obecné

Na terase se obvykle zdržujeme pouze za příhodného počasí, samotná terasa je však klimatickým podmínkám, často nepřívětivým, vystavena všechny dny v roce. Horko, vlhko a sluneční paprsky se střídají každou chvíli, v dlouhodobém horizontu pak výrazně oscilují. Po stavbě terasy je nutné si alespoň jednou ročně nebo podle potřeby i častěji vyhradit čas na její opravy, údržbu a péči o ni. Její stav, životnost a naše spokojenost s terasou velmi závisí na způsobu její údržby.

Klíčové kroky pro dobrou a trvanlivou terasu jsou:

  • Správné plánování: Je důležité si přesně stanovit účel používání terasy a její tvar.
  • Výběr vhodných a kvalitních materiálů: Vybírejte materiály, které jsou přizpůsobeny poloze terasy a jejímu účelu, jelikož pak budou lépe snášet vlivy počasí a zajistí její delší životnost.
  • Profesionální provedení: Postarejte se o to, aby byla pokládka provedena bez chyb a zkušenými odborníky.
  • Správná údržba a čištění: Pravidelné čištění a renovace materiálů prodlužují životnost terasy.

Na terasy se používají druhy dřevin s vysokou přirozenou odolností vůči vlivům počasí. Používá se také technologicky a tepelně zpracované dřevo a speciální prkna z dřevěného kompozitu, která se nazývají Wood Plastic Composite, zkráceně WPC. Na vlastnosti terasy má zásadní vliv volba mezi dřevem a WPC, důležitý je také výběr typu dřeva. Výběr dřeva by měl zohledňovat účel terasy a způsob jejího používání. Různé typy dřeva mají různou odolnost a reakci na abiotické (UV záření, změna vlhkosti a teploty) a biotické faktory (rozklad způsobený napadením dřeva houbami a hmyzem). V důsledku toho mají různé typy dřeva různé klíčové vlastnosti.  Klíčovými vlastnostmi terasového dřeva jsou trvanlivost, rozměrová stálost, štěpnost, sklony ke kroucení a praskání … Z některých exotických druhů dřeva se mohou vylučovat dřevěné třísloviny, které během srážek mohou zbarvit dešťovou vodu, která pak může zbarvit fasádu či jiná místa v okolí. Dřevěná terasová prkna jsou vyrobena z ohoblovaných kusů dřeva, které získáváme nařezáním kmenů stromů. Je nutné si uvědomit, že dřevo není průmyslový výrobek. Dřevo je dar přírody spolu s mnoha dobrými, ale i některými méně vítanými vlastnostmi. Reakce dřevěných prken na různé vnější vlivy je přirozená a očekávaná, a nemůže být tedy předmětem reklamace.

Upozornění: Prkna mohou být hladká nebo profilovaná. Na mokrých a zledovatělých terasách se může drasticky zvýšit riziko uklouznutí.

Pro naši dlouhodobou spokojenost potřebuje každá terasa, ať už nová anebo starší, čištění a údržbu. Vlivy počasí způsobují napínání a smršťování všech druhů dřeva. Na rozdíl od dřevěných prken, na která mají větší vliv změny vlhkosti, reagují kompozitní WPC prkna kromě vlhkosti výrazněji a rychleji i na změny teplot.

Změny barvy

Dřevěná prkna jsou přírodní materiál. Už při dodání mohou mít jak dřevěná, tak i WPC prkna různé barevné odstíny, které se mohou po pokládce ještě měnit. K největším změnám na dřevěné terase dojde v prvním roce po pokládce. Srážky způsobují nerovnoměrné vyplachování dřevěného oleje z povrchu dřeva, kvůli čemuž se na jeho povrchu mohou objevit skvrny. Každé exponované a neošetřené dřevo časem zešedne. Šednutí není znamením rozkladu, jedná se o přirozený proces, kterým se dřevo samo na povrchu chrání proti vlivům počasí. Konečná barva terasy závisí na použitém typu dřeva nebo kompozitu, jeho exponovanosti (ochrana konstrukce) a případném ošetření prken pomocí nátěrů (chemická ochrana). Změna barvy a jiné změny na dřevěných a kompozitních WPC prknech jsou přírodním procesem, k němuž dochází intenzivněji na nechráněné části terasy, spíše než na chráněné. Přirozené zašednutí se v první fázi po pokládce dá urychlit také tím, že několikrát postříkáme méně zašedlé části terasy vodou anebo chemickými urychlovači. Druhým způsobem je použití speciálních prostředků, které šednutí dřeva urychlí.

Spíše než výše uvedené se v praxi používají prostředky a procesy pro odstranění zašedlosti, respektive prostředky a procesy pro navrácení původní barvy dřeva. Po použití těchto chemických prostředků je nutné terasové dřevo opravdu důkladně očistit, vysušit a naolejovat, jelikož podobné postupy snižují přirozenou ochranu povrchu dřeva.

K lepšímu sjednocení barvy dřevěných prken také přispívá samotné používání olejů… Pro více informací o dalších možnostech se poraďte s odborníkem.

Čištění

Návod na čištění pomocí přípravku pro odstranění zašedlosti:

Použijte roztok připravený smícháním 2 dílů Grey Free čisticího přípravku a 1 dílu vody, čisticí přípravek můžete případně nanést i neředěný, pokud je zapotřebí intenzivnější čištění.

Po použití čisticího přípravku prkna důkladně spláchněte vodou, abyste odstranili veškeré jeho pozůstatky, a pak je pečlivě osušte. Pokud si všimnete nějakého zdrsnělého povrchu, tak prkna dle potřeby zbruste, abyste docílili hladké a rovnoměrné textury.

Z terasy je nutné ihned odstraňovat případné nečistoty, sníh, listí a podobné, a zajistit, aby se na povrchu dřevěných nebo WPC prken nedržela voda a vlhkost. Důležité jsou také dobrý odtok a vsakování vody, aby na povrchu nezůstávaly louže. Je nutné očistit také odvětrávací otvory a drážky pro odtékání vody. Nečistoty jsou na jedné straně potravou a na straně druhé vhodným podhoubím pro růst mechu na prknech. Adekvátně velkými drážkami po obvodu prken a mezi nimi vytvořte dobré odvětrávání i na úrovni spodní konstrukce, čímž umožníte rychlé a rovnoměrné schnutí mokrých prken.

Terasa izpostavljena vremenskim vplivom

Dlouhodobě mokré dřevo může být cílem napadení houbami a hmyzem. Dlouhodobější zakrývání terasy různými koberečky a ochrannými podložkami nedoporučujeme. Ostré předměty (např. hrablo na odklízení sněhu) mohou terasová prkna a jejich ochranu poškodit. Nejlepší způsob, jak terasu vyčistit, je pomocí vody v kombinaci s vhodným speciálním přípravkem. Z důvodu potenciálního poškození dřeva nedoporučujeme používat vysokotlaké čističe. Pro odstranění odolnějších nečistot doporučujeme spíše středně tvrdé kartáče, kterými prkna čistěte ve směru dřevěných vláken. Menší terasy se dají vyčistit ručním kartáčem, větší strojními kartáči. Pokud i přesto někdy použijete vysokotlaký vodní čistič, zvolte menší tlak vody, méně intenzivní trysku a větší vzdálenost mezi tryskou a dřevem, a vodní proud směřujte ve směru dřevěných vláken, abyste tím omezili případné trvalé povrchové poškození dřeva, jako jsou vyvrácená dřevěná vlákna nebo třepení dřeva.

Případným vylitím tekutin nebo skvrnám na dřevě a WPC se snažte zabránit (např. ochrana kolem grilu). Pokud už ke skvrně dojde, je důležité nečistoty odstranit co nejdříve a skvrny na dřevěných prknech či WPC lokálně vyčistit, dokud jsou pouze povrchového rázu. Skvrny můžeme vyčistit speciálním čistidlem, v případě dřevěných prken také lokálním zbroušením povrchu pomocí brusného papíru nebo kartáčem. U dřeva i u WPC nedoporučujeme používání agresivních čisticích prostředků, rozpouštědel a chemikálií. Pokud používáte čisticí prostředky, vždy je nejprve otestujte na menší skryté části terasy. Teprve, až budete vědět, jak prostředek účinkuje, s ním vyčistěte větší povrch.

Pozor: škodlivé působení prostředku je znát až po určité době. Po dokončení čištění terasu důkladně opláchněte vodou. Odstraníte tak i zbytky čisticích prostředků. Poté nechte terasu uschnout.

Namáčení přehřáté terasy za slunečného počasí dřevu škodí. Nejlepší je tuto činnost provádět v ranních nebo večerních hodinách nebo když je zataženo. Občasným poléváním terasy snížíte intenzivní vysychání dřeva v horkých a suchých ročních obdobích, což snižuje riziko smršťování, deformací, roztřepení a popraskání prken. Tropické dřevo totiž daleko lépe snáší trošku větší vlhkost než vyschnutí.

Alespoň jednou ročně, obvykle na začátku sezóny, doporučujeme generální vyčištění celé terasy pomocí kartáče anebo v případě větší terasy kartáčovacím strojem. Takto se dají i z žebrovaného povrchu účinně odstranit usedliny, které se tam přes zimu i v průběhu celého roku nahromadily, jako jsou smog, prach a v přímořských oblastech také sůl, a případné staré špatně přilnavé nátěry. V případě potřeby postup opakujte několikrát ročně. Čistý a suchý povrch také méně klouže.

Během pravidelného čištění nebo dle potřeby proveďte i kontrolu prken a případně opravte poškozené problematické či nebezpečné části. Pokud je terasa naolejovaná, je to i ta správná příležitost k obnovení olejového nátěru.

Olejování terasy

Olejování pomocí ochranného nátěru:

K ochraně použijte olej pro venkovní použití, jako je RMC Hybrid Wood Protector Pure. Můžete zvolit i jiné ochranné nátěry pro venkovní dřevo nebo olej na dřevěné terasy, jako jsou Tover Oil4sunSynteko Deckoil nebo RMC Hybrid Wood Protector v různých odstínech, v závislosti na vašich potřebách a představách o finálním vzhledu dřeva.

Rozhodnutí, zda naolejovat dřevěná prkna z odolných typů dřeva má na vzhled terasy velký vliv. Pokud terasu nenaolejujeme, tak vlivem UV záření zešedne. Zešedne také WPC, avšak výrazně pomaleji než dřevo. Olejový nátěr je nutné periodicky obnovovat. Kvalitní tropické dřevo pro prodloužení své trvanlivosti olejování nepotřebuje, na druhou stranu však vrstva oleje na dřevěném povrchu zpomalí rychlost pronikání vlhkosti. Menší riziko vysychání a zvlhnutí mají na dřevo pozitivní vliv, jelikož se tím snižuje jeho rozklad, deformace a také roztřepení a popraskání prken. Doporučujeme naolejovat všechny plochy prken. U všech typů dřeva ještě před pokládkou velmi doporučujeme ochranu všech čelních ploch pomocí speciálních přípravků nebo vosků. U naolejovaných povrchů je intenzita vsakování skvrn do podkladu nižší než v případě surového dřeva. Terasy v tmavých barvách se na slunci více zahřívají a vyšší teplota pak zrychluje vysychání dřeva a tím i jeho smršťování, deformování a v případě výraznějšího vyschnutí i jeho rozpraskání. Olejování je proces, který u dřeva omezí změnu barvy a šednutí dřeva, pokud nátěr samozřejmě dostatečně často a pravidelně obnovujeme.

Před naolejováním musíme povrch terasy důkladně zbavit všech nečistot a zbytků starých nátěrů a prkna důkladně osušit. Je nutné odstranit také skvrny, což se dá vyřešit lokálním zbroušením. Olejování provádíme podle pokynů výrobce oleje. Je důležité, aby se olej dostal co nejhlouběji do dřeva a chránil ho zevnitř. Pokud vidíte, že dřevo během olejování dobře absorbuje olej, přidejte ještě více oleje. Veškeré zbytky oleje, který už se do dřeva nevsákne, je nutné z povrchu dřeva odstranit a důkladně setřít, ještě než olej zhoustne a zaschne. Hadříky od olejování je nutné hned po práci namočit do vody, abychom zabránili jejich samovznícení. Čerstvě naolejovaný povrch nesmí přijít do kontaktu s tekutinami, deštěm, ani není možné provádět mokré čištění, dokud olej zcela nezaschne. Dokud olej nevytvrdne, nedoporučujeme terasu více zatěžovat, protože povrch je stále ještě citlivější na mechanické i chemické vlivy.

Použití kvalitních olejů prodlouží servisní intervaly a vylepší vzhled terasy. Více informací Vám poskytne Váš prodejce.

Specifika kompozitních materiálů (WPC)

Kompozitní prkna (Wood Plastic Composite) WPC jsou vyráběna procesem koextruze směsi dřevěného prášku, kompozitních materiálů a přísad. Vyrábějí se jako prkna hromadně barvená vícero barvami, ale i v imitaci struktury dřeva na povrchu. Jejich hlavní výhodou je méně náročná údržba.

WPC prkna, spodní konstrukce a jiné profily se nesmí používat jako statické stavební prvky, proto nejsou vhodné k vestavbě na nezabezpečená místa nebo dokonce jako ochranná zábradlí, kde by v případě zlomení WPC hrozilo nebezpečí pádu do hloubky, zranění, apod. I potřebná vzdálenost mezi lištami spodní konstrukce je výrazně menší než u dřeva (viz návod k montáži). V horkých klimatických podmínkách se WPC při větším vystavení slunečnímu záření výrazně zahřívá a částečně měkne. Dokud se neochladí, nedoporučujeme velké zatížení.

Se změnou teplot se mění i rozměry kompozitních prken, což je obzvlášť zřejmé na příčných krátkých spojích. Pokud jsou tyto kontakty při pokládce správně dimenzované, jsou mezery při vysokých teplotách malé, za nízkých teplot se pak z důvodu smršťování prken výrazně zvětší. Kvůli těmto vlastnostem je nutné prkna pokládat za stabilní a neměnné teploty, s vhodnými dilatačními drážkami a posuny, a musí být upevněny tak, aby umožňovaly roztahování. Jedná se o specifický materiál, proto se i způsob pokládky liší od dřevěných prken – dodržujte pokyny.

Podobně jako na dřevěná prkna existují také čisticí prostředky i nátěry na ochranu kompozitních prken. V mokrých, stinných a nevětraných krytých prostorách se na dřevě i na WPC prknech může objevit plíseň, která zkracuje životnost terasy.

Tyto pokyny jsou obecné, vždy se řiďte pokyny u konkrétních použitých materiálů, čisticích prostředků a olejů. (Prohlášení o omezení odpovědnosti za tyto pokyny)

Najdete nas v Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti in v Cerknici. Veselimo se vašega obiska na eni izmed naših lokacij.