Které podlahové krytiny jsou momentálně nejoblíbenější? V posledních letech jsou velmi oblíbené vinylové podlahové krytiny, a dost zákazníků si vybírá také keramiku v kombinaci s podlahovým vytápěním. Mezi nejoblíbenějšími možnostmi však navzdory různým novinkám v nabídce určitě i nadále zůstává laminát, který díky své univerzálnosti, krásnému vzhledu a praktičnosti ještě dlouho nevyjde z módy.

Laminát jako moderní podlahová krytina pro každý prostor

Laminát se na trhu uplatňuje zejména coby podlahová krytina, která kombinuje vzhled parket s výhodnou cenou a umožňuje rychlé a jednoduché pokládání. Dnešní lamináty nabízejí ještě více než to, díky čemu už se staly téměř univerzální podlahovou krytinou, vhodnou do všech obývacích prostor – velmi dobře se osvědčily i v kuchyni. Je nutné dávat pozor jen na rozlitou vodu. Přitom je nutné si uvědomit, že na trhu je spousta různých typů laminátu, které se neliší pouze vzhledem, ale i dalšími vlastnostmi – a to především kvalitou.

Laminát jako moderní podlahová krytina

Kvalita je v módě vždy

Kvalitní lamináty se vzhledem velmi podobají parketám, zároveň jsou však navrženy velmi promyšleně, díky čemuž se jako podlahová krytina více než osvědčily, jelikož:

 • jsou univerzální a velmi funkční;
 • díky speciální struktuře vypadají téměř stejně jako dřevo;
 • jsou velmi odolné a nadmíru trvanlivé;
 • jsou k dostání v různých provedeních;
 • můžete vybírat z různých vzorů;
 • umožňují rychlou a jednoduchou pokládku, resp. montáž;
 • zaručí moderní vzhled prostoru;
 • nevyžadují žádnou zvláštní údržbu.

Při výběru je však důležité si ověřit, do které třídy zatížení vybraný laminát patří, jelikož na tom závisí nejen jeho cena, ale z dlouhodobého hlediska i jeho výdrž. Z tohoto důvodu se vždy vyplatí investovat do laminátu o pár korun víc, protože kvalitní laminát má delší životnost, a tím pádem s ním budete i spokojenější. Kvalita totiž nikdy nevyjde z módy – a to platí i u laminátu.

Rustikální vzory se vzhledem přírodního dřeva

Laminát pro většinu lidí představuje odolnější alternativu parket a dalších dřevěných podlahových krytin, která prostoru vtiskne domáčtější vzhled a postará se o příjemný prostor k životu. To obzvláště platí u laminátu s imitací rustikální dřevěné podlahové krytiny, na kterém jsou naznačeny i suky a jiné nedokonalosti, díky nimž působí ještě unikátněji. Tomuto se přizpůsobili i výrobci laminátů a začali nabízet lamináty s různými rustikálními vzory a vzhledem přírodního dřeva. Takové lamináty se vzhledem velmi podobají parketám a zútulní opravdu každý prostor. Pokud se Vám líbí vzhled přírodního dřeva, je to pro Vás každopádně ta správná volba.

Laminát s imitací kamene

Přestože si laminát nejčastěji spojujeme s imitací vzhledu dřeva, je k dispozici také mnoho jiných barevných možností. Zajímavou možnost mimo jiné představují i lamináty se vzhledem kamene, respektive kamenných podlahových krytin, a také betonu. Takový laminát totiž působí velmi elegantně a skvěle ladí s moderním vybavením – je vynikající volbou nejen pro obytné, ale i různé firemní prostory a kanceláře. Pakliže máte rádi minimalistický styl a moderně vybavené prostory, je laminát se vzhledem kamene podlahovou krytinou přesně pro Vás.

Pokud ovšem toužíte po podlahové krytině se vzhledem kamene, je samozřejmě vhodné brát v potaz i vinyl a obkladačky, resp. dlaždičky, protože tak bude imitace kamene ještě přesvědčivější. Pakliže se Vám vzhled kamene líbí, ale keramika na vás působí studeným dojmem a vinyl zase příliš uměle, tak budete nejspíše nejvíce spokojeni právě s laminátem. Vybírat můžete z různých imitací, mezi nimiž zaručeně najdete i nějakou podle svého gusta, která bude vhodná pro prostor, který se chystáte vybavit.

Nejvíce jsou v módě světlejší lamináty

Laminát je k dispozici v různorodých barevných odstínech. Už několik let jsou v kurzu zejména světlé barvy, přesto však trendy letošního roku namísto opravdu světlé, studené bílé barvy upřednostňují spíše teplejší přírodní barvy – velmi oblíbené jsou i barvy různých typů světlého dřeva a šedé. Šedá barva je totiž jako barva podlahové krytiny velmi moudrou volbou, protože je neutrální a jde skvěle kombinovat s téměř všemi ostatními barvami, což vám poskytuje velkou svobodu při zařizování prostorů. Kromě toho působí podlahové krytiny v šedých tónech i nadmíru elegantně a sofistikovaně.

Světlejší barva podlahové krytiny je obzvláště vhodná pro menší prostory, protože prostor tak můžete opticky zvětšit a zároveň ho zesvětlit, čímž ho učiníte příjemnějším k bydlení. Pokud vybíráte podlahovou krytinu do prostorů s větší rozlohou, tak ve výběru nejsou téměř žádná omezení a zvolit můžete i laminát v tmavších barevných odstínech.

Nejvíce jsou v módě světlejší lamináty

Jaký laminát zvolit?

Bez ohledu na módní trendy se při výběru řiďte zejména svým vkusem – je důležité, abyste vybrali laminát, který se Vám bude líbit. Při tom je důležité také to, jaký styl zařizování prostor Vám vyhovuje:

 • pokud se Vám líbí nábytek v barvě přírodního dřeva a při zařizování vyznáváte především pohodlí a dojem domova, pak je tou správnou volbou pro Vás laminát s imitací dřeva ve světlejších odstínech, dobrou volbou je i laminát s rustikálnějším vzhledem;
 • pokud prostory vybavíte bílým nábytkem, měla by být v takové barvě i podlaha: vhodné jsou lamináty v různých odstínech bílé nebo šedé barvy, přičemž je nutné dávat pozor, aby byl vzorek co nejvíce neutrální, protože takto bude s nábytkem lépe ladit;
 • jestliže se Vám líbí moderní nábytek a minimalistický styl zařizování, měl by takový být i zvolený laminát, přičemž zajímavou možnost představuje též laminát s imitací kamene;
 • pakliže vyznáváte extravaganci a pestrost, pak pro Vás bude nejvhodnější laminát se speciálními vzory, které Vás na Vaší podlaze nikdy nezačnou nudit;
 • jste-li milovníky podlahových krytin pokládaných ve tvaru rybí kosti, máme pro Vás skvělou zprávu; i výrobci laminátů vyvinuli jedinečný patent naklikávacích spojů, který nám poskytuje hromadu možností pokládky, a to i ve tvaru rybí kosti. Podívejte se na laminát pokládaný tímto způsobem.