Jaký je nejlepší způsob čištění laminátové podlahy?
Laminát patří mezi podlahové krytiny, které se velmi snadno udržují. Právě to je jeden z významných důvodů, proč si ho vybírá tolik lidí. Navzdory tomu však laminát vyžaduje určitou úroveň údržby a čištění. Jaký je nejlepší způsob čištění laminátu? Jak zaručit, aby laminát zůstal co nejdéle jako nový? Je vhodné čistit ho mokrým hadrem nebo ho stačí jen vyluxovat? Jak si údržbu laminátové podlahy co nejvíce usnadnit? V článku Vám představíme nejlepší způsoby čištění laminátové podlahy, ale i nejčastější chyby, kterým je nejlepší se při údržbě laminátu vyhnout.
Jednoduchý postup pro rychlé čištění laminátu.
Čištění laminátu vám nezabere moc času, jde totiž o odolnou podlahovou krytinu, která nevyžaduje zvláštní péči. Vlastně stačí jen to, že laminát každý týden vyluxujete a odstraníte tak prach a případná další smítka, která se na něm nashromáždila. Je přitom důležité, abyste na vysavači používali jen měkké nástavce, které zabrání případnému poškrábání podlahy.
Pro účinnější čištění se kromě luxování doporučuje ještě zametání měkkým smetákem určeným do vnitřních prostor. Nejprve tedy laminát dobře zameťte a potom ho ještě vyluxujte. Pokud to budete pravidelně dělat každý týden, bude Vám Vaše laminátová podlaha ještě dlouho dělat radost svou zachovalostí a pěkným vzhledem.
Pro ještě čistší laminát – důkladné čištění
Kromě pravidelného týdenního čištění je dobré každých pár měsíců laminát vyčistit ještě důkladněji. K těmto účelům můžete použít měkký a navlhčený hadr a pár kapek čisticího prostředku určeného k čištění podlah. Tím z podlahy odstraníte případné skvrny a špínu a postaráte se tak o ochranu vrchní vrstvy. Při tomto důkladném čištění laminátu si můžete vypomoci následujícími tipy, které Vám pomohou podlahu nejen dobře vyčistit, ale také se postarat o to, aby ve vynikajícím stavu zůstala:
- Hadřík na čištění musí být co nejměkčí, vyrobený z mikrovlákna či jiných podobných materiálů, které nejsou hrubé a dobře sají vodu.
- Při čištění se vyhněte používání nadměrného množství vody. Hadr musí být opravdu dobře vyždímaný, aby voda na laminátu nezůstávala. Čím méně vody při čištění použijete, tím lépe pro Vaši laminátovou podlahu.
- Je důležité, abyste při čištění používali taková čistidla, která jsou přímo určená pro tyto účely. Jakékoli jiné čisticí prostředky mohou laminát poškodit nebo na něm vytvořit skvrny. V případě, že nevíte, které čistidlo použít, Vám nejlépe poradí naši poradci.
Po každém takovém čištění bude Vaše laminátová podlaha opět vypadat jako nová. Jelikož se jedná o podlahovou krytinu složenou ze základové MDF desky, není dobré takové důkladné čištění provádět příliš často. Pravidelné týdenní čištění mokrým hadrem, které provádí kdekdo, proto na laminát nemá nejlepší vliv. Daleko vhodnější je laminát každý týden vyluxovat a jednou za měsíc či dva jej pak důkladněji vyčistit podle výše uvedeného postupu. Toto je dozajista nejlepší postup pro údržbu laminátu.
Nejčastější chyby při údržbě laminátu
Přestože je čištění laminátu velmi jednoduché, mnoho lidí volí nevhodný způsob. Nevhodná údržba se na laminátu brzy projeví, proto je dobré se níže uvedeným postupům při čištění podlahy vyhnout, jelikož tak prodloužíte životnost Vaší podlahové krytiny a zajistíte tím, že si svůj původní vzhled zachová co nejdéle:
- Příliš mnoho vody škodí všem typům dřevěných podlahových krytin, tudíž i laminátu, a proto by měl být hadr při čištění jen vlhký a ne mokrý. Voda či jakákoli jiná tekutina na laminátu nikdy nesmí zůstat, proto musí být hadr vyroben z materiálu, který co nejlépe saje tekutinu.
- Při čištění laminátu nepoužívejte mýdlo, jelikož tím uděláte více škody než užitku. Stejně tak nejsou vhodné čisticí prostředky na bázi různých olejů, jelikož kvůli nim bude Váš laminát skvrnitý, případně na něm po čištění zůstanou stopy.
- Je důležité vyhnout se příliš silným čisticím prostředkům, které mohou poškodit svrchní ochrannou vrstvu Vašeho laminátu. V případě, že se na laminátu objeví tvrdošíjná skvrna, je pro její odstranění nutné použít čisticí prostředek určený přímo pro laminát.
- Hadry z drsného materiálu pro čištění laminátu nejsou vhodné, jelikož ho jimi můžete poškrábat. Nejlepší je použít hadřík z mikrovlákna či jiného měkkého materiálu.
Jak vyčistit různé skvrny z laminátové podlahy?
Pokud se na laminu objeví skvrna, je důležité ji hlavně co nejdříve odstranit. Čím dříve se ji pokusíte odstranit, tím to bude snazší. Kromě toho je také pravděpodobnější, že při okamžité snaze o vyčištění skvrnu odstraníte bez následků. Jak správně postupovat závisí i na tom, o jaký typ skvrny se jedná:
- Vylitá tekutina: Pokud se laminátová podlaha polije, je nutné tekutinu ihned otřít měkkým a suchým hadříkem. Vylitou tekutinu nesmíte na laminátové podlaze nikdy nechat příliš dlouho, je nutné ji ihned utřít.
- Mastné skvrny: Nejlepším způsobem odstranění mastných skvrn z laminátové podlahy je použití sáčku s ledem, který položíme na skvrnu, a pak skvrnu jednoduše odstraníme pomocí plastové lopatky. Nakonec podlahu důkladně vytřeme dosucha měkkým hadříkem.
- Kapky barvy: Na ubrousek či suchý měkký hadřík přidáme kapku acetonu či odlakovače na nehty a pak skvrnu jemně setřeme. Když je skvrna odstraněna, otřeme podlahu ještě suchým a měkkým hadříkem.
Jak dodatečně ošetřit laminátovou podlahu?
Kromě pravidelného čištění a údržby můžete laminát preventivně ošetřit a Vaše podlahová krytina tak zůstane déle krásná. Pomocí takového ošetření zajistíte, aby se laminátová podlaha nepoškodila. Doporučujeme Vám, abyste se drželi následujících rad:
- Na nohy židlí a stolů je dobré umístit měkké polštářky, které zabrání poškrábání podlahy.
- Rohožky před vstupními dveřmi velmi dobře zachytí špínu, písek a malé kamínky, které by laminátovou podlahu mohly poškodit.
- Pokud máte domácí zvířata, postarejte se o to, aby si o podlahu nebrousila drápky, případně je vhodně zajistěte nebo jim drápky ostříhejte.
- Pod otočné židle umístěte průsvitné ochranné podložky.
Nejlepší způsob čištění laminátové podlahy
Laminát je tedy podlahová krytina, která není náročná na čištění. Stačí ji jednou týdně dobře vyluxovat a jednou měsíčně ji umýt měkkým a vlhkým hadříkem a čisticím prostředkem, který je určený přímo na laminátovou podlahu – a to je vlastně všechno. Jednodušeji už to snad ani nejde, proto je laminátová podlaha z hlediska čištění opravdu skvělou volbou!