Prohlížíte si občas na internetu fotky nádherných podlah z tvrdého dřeva a přejete si je mít ve svém domě? Volá váš rozpočet NE! ořechovým podlahám v obývacím pokoji, zatímco vaše srdce volá ANO? Co kdybychom vám řekli, že si ji můžete dopřát, aniž byste museli prodávat ledviny?

Laminátová podlaha se v posledních letech stala populární volbou a je snadné pochopit proč. Díky laminátu získáte vzhled nádherné podlahy z tvrdého dřeva, které zbožňujete, za poloviční cenu. Čtěte dále a dozvíte se více o možnostech této podlahy a proč ji lidé tolik zbožňují.

Co je laminátová podlaha?

Laminátová podlaha je materiál, který může vypadat jako téměř cokoli, od různých druhů dřeva až po dlaždice nebo dokonce kámen. Během několika posledních let se v domácnostech stala neuvěřitelně populární z mnoha důvodů, o kterých teď bude řeč. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není laminát vyroben z jednoho kusu plastu, ale ze čtyř různých vrstev.

Ve spodní části laminátového prkna se nachází podložka, jejíž úlohou je vyvážit nerovnosti podlahy a ochranu před vlhkostí. Následuje základní vrstva, deska o vysoké hustotě, chránící před odsazením a vlhkostí, a konstrukční vrstva s fotografii o vysokém rozlišení na povrchu. A úplně nahoře je pak vrstva proti opotřebení, čirá vrstva z oxidu hlinitého, která chrání před poškozením a vyblednutím.

Odolnost

Jednou z největších výhod laminátové podlahy je její odolnost. U podlah z tvrdého dřeva riskujete opotřebení povrchu nebo poškrábání podlahy. Musíte být opatrní při přemisťování nábytku a možná nebudete chtít své domácí mazlíčky na podlaze nechávat kvůli strachu z poškození.

Laminátová podlaha je vyrobena z neuvěřitelně odolných materiálů s neprostupnou povrchovou úpravou. Sice ji pořád můžete poškrábat, pokud po ní posunujete litinový stojan na televizi, ale nemusíte se tolik obávat škrábanců od nožiček gauče, kdykoliv se posune. A mazlíčky můžete nechat pobíhat všude kolem beze strachu z poškození.

Snadná instalace

Instalace podlah z tvrdého dřeva je náročná a vyžaduje několik dní práce a alespoň jednoho tesaře. Musíte je připevnit ke dřevěnému podkladu a ujistit se, že každý kus pasuje na správné místo, každý kus přibít a ujistit se, že nevznikly žádné mezery a podlaha nevrže. Vyžadována je spousta precizní práce, která musí být provedena perfektně, jinak podlaha nebude položená správně.

Instalace laminátových podlah je něco, co můžete zvládnout za víkend sami. Je potřeba položit vlhkuvzdornou bariéru a případně podkladový materiál, ale pak už je to jen rutinní zacvakávání pera a drážky do sebe. Možná budete muset jednotlivé kusy na koncích a u stěn seříznout, ale to je poměrně jednoduchá záležitost a podlahu můžete nechat „plavat“ pod podlahovými lištami, takže ji nemusíte přibíjet.

Cenová dostupnost

Přestože jsou podlahy z tvrdého dřeva krásné, jsou také drahé, což záleží především na druhu použitého dřeva. A po celou tu dobu musíte pracovat s truhlářem, což také není levné. Při instalaci dřevěné podlahy počítejte přibližně s cenou 1 500 EUR v závislosti na velikosti místnosti a druhu dřeva.

Laminátová podlaha vychází z hlediska materiálu i práce mnohem levněji než dřevěná. Očekávat můžete cenu zhruba 20 EUR za metr čtvereční, v závislosti na tom, jaký laminát si vyberete. Většina instalací stojí kolem 600 EUR, což je asi polovina nákladů na instalaci dřevěné podlahy.

Kompatibilní s podkladem

Když pokládáte podlahu z tvrdého dřeva, musíte mít nějaký podklad, ke kterému ji připevníte, abyste ji udrželi na místě. To znamená, že pod samotnou podlahou musíte mít podkladovou vrstvu dřeva. Máte-li stávající podlahy již na svém místě, možná se ji rozhodnete zvýšit, což ale může způsobit nejrůznější problémy pro dveře, vývody, krby a další příslušenství.

U laminátových podlah se o to starat nemusíte. Laminátovou podlahu můžete nechat „plavat“ na jakémkoli podkladu, včetně betonu. Takže pokud vyhodíte koberce a položíte laminát, výška vašich podlah by měla zůstat víceméně stejná.

Mnoho variant

Jednou z velkých výhod při použití laminátových podlah je to, že si může vybrat jakýkoliv vzhled vás jen napadne. Dřevěné laminátové podlahy jsou jedním z nejpopulárnějších stylů a jsou dodávány v různých typech. Objednat si můžete laminát ve vzhledu bílý ořech, pekanový ořech, dub, jabloň, třešeň a dokonce mahagon.

Laminátová podlaha Dub Rustikál Šedý

K dostání jsou také laminátové podlahy, které vypadají jako dlaždice a kámen. Podobně jako instalace podlah z tvrdého dřeva, složitá a nákladná bývá i instalace dlaždic a kamene, nemluvě o jejich křehkosti. Díky laminátu však můžete získat požadovaný vzhled dlaždic nebo břidlice v celé kráse, a to navíc jednodušeji a trvanlivěji.

Snadné čištění

Udržovat podlahy čisté může být náročné, záleží ale na tom, jaký druh podlahy máte. Koberce vyžadují důkladné vysávání a alespoň jednou ročně mokré čištění. Některé dlaždice nebo podlahy z tvrdého dřeva zas mohou vyžadovat zvláštní péči, aby nedošlo k jejich poškození.

U laminátových podlah je čištění hračkou. Můžete zametat poletující prach, nečistoty a chlupy domácích mazlíčků, aniž byste se zachytili do spár nebo klečeli na kobercích. A přestože je na čištění laminátových podlah vhodné použít speciální prostředek, není to obtížnější než jakákoli jiná práce s mopem.

Hypoalergenní

Pro lidi s alergiemi a jinou citlivostí může hledání správné podlahy představovat velký problém. V kobercích se může skrývat prach, špína, pyl a další alergeny. Podlaha bez podkladové vrstvy může vytvořit úrodnou půdu pro nejrůznější plísně.

Laminátová podlaha však alergenům bezpečné útočiště nenabízí. Můžete vysát částice pylu, chlupy domácích mazlíčků a další látky, jež vám mohou vyvolat alergickou reakci. A ochrana proti vlhkostí, kterou položíte pod podlahu, zabrání tvorbě nejrůznějších plísní.

Nenáročná údržba

Jak jde čas, mnoho podlah musíte kromě běžného čištění průběžně udržovat, aby vypadaly co nejlépe. Jak už bylo řečeno, podlahy z tvrdého dřeva by se měly čas od času natřít, koberce by měly alespoň jednou ročně projít mokrým čištěním. Taková údržba může být nákladná a časově náročná.

Je až neuvěřitelné, jak nenáročná je laminátová podlaha na údržbu, téměř se o ni nemusíte starat. Možná budete chtít svým domácím mazlíčkům zkrátit drápky, abyste zabránili škrábancům a předešli drobným oděrkám. Ale kromě toho se o údržbu laminátových podlah nebudete muset starat.

Šetrné k životnímu prostředí

I když jsou podlahy z tvrdého dřeva krásné, nejsou příliš šetrné k životnímu prostředí. Chcete-li získat kvalitní prkna na podlahu, musíte porazit vysoký strom, který roste po mnoho let. A protože podlahy z tvrdého dřeva jsou stále populárnější, může trvat desetiletí než dojde k nahrazení toho stromu.

Laminátové podlahy vytěží maximum ze dřeva, které je na jejich výrobu použito, používají recyklovaná dřevěná prkna a dodržují ekologické výrobní procesy. Tyto podlahy lze recyklovat nebo dokonce znovu použít! Protože „plují“ nepřilepené k podkladu, můžete si je vzít při stěhování s sebou.

Záruka

Život plyne a občas se stane, že se podlaha poškodí nebo se objeví nějaká závada. Pokud k tomu dojde, chcete se opřít o solidní záruku. Nechcete platit za opravu podlahy, jejíž instalaci jste právě dokončili.

Některé společnosti zabývající se výrobou laminátových podlah nabízejí poměrně dobrou záruční dobu, minimálním obdobím je rok. Vaše společnost může opravit nebo vyměnit poškozená prkna sama nebo vám zašle nová, abyste to mohli udělat sami. Nezapomeňte zkontrolovat záruční podmínky společnosti, pro kterou se rozhodnete.

Odolnost proti vlhkosti

Další velkou výhodou laminátových podlah je jejich odolnost vůči vlhkosti. Obzvlášť důležité to může být, žijete-li v místě, kde je vlhko, protože tyto podlahy absorbují vlhkost stejně jako cokoli jiného. Letní i deštivé období může tradiční podlahy z tvrdého dřeva poznamenat, ale laminát se dokáže rozšířit a smrštit bez vydouvání.

Je však třeba poznamenat, že laminát není vodotěsný. Není vhodný do koupelny, kde by se mohly objevit kaluže vody. Na tato místa je stále nejlepší použít dlaždice a kamenné podlahy, protože jsou vůči stojaté vodě odolnější.

Účelnost

Není to něco, o čem často přemýšlíme, ale potřebujeme, aby naše podlahy byly trochu pružné. Nerezistentní podlahy, jako jsou dlaždice, beton a kámen, neposkytují žádné odpružení ani tlumení. To může mít za následek bolest chodidel a zatížení kloubů, zejména boků a kolen.

Ale laminátová podlaha každém kroku maličko zapruží – a to doslova. Podlahy se prhnout jen natolik, aby zmírnily zatížení vašich kloubů. To může mít velký vliv na zmírnění bolestí kloubů, zejména na místech, kde často stojíte, například v kuchyni.

Vysoká prodejní hodnota

Utratíte-li několik tisíc dolarů za projekt na vylepšení svého domova, chcete vědět, že něco dostanete zpět. Změny, které provádíte, by měly zvýšit cenu domu při jeho dalším prodeji. Laminátové podlahy mohou v závislosti na situaci hodnotu vašeho domu zvýšit.

Vyměníte-li opotřebovanou nebo neopravitelnou podlahu, laminátovou podlahou se hodnota nepochybně zvýší. A i když vyměňujete koberec, který je v dobrém stavu, položením laminátu cenu svého domu zvýšíte rovněž. Tvrdé dřevo je ale kupci stále více ceněno, takže není dobré nahrazovat tvrdé dřevo laminátem, pokud si ho můžete dovolit.

Ořech Cusco

Výběr laminátové podlahy

První věc, na kterou se musíte při výběru laminátové podlahy zaměřit, je tloušťka. Chtějte takovou tloušťku, která bude korespondovat s ostatními podlahami, jakmile vyjmete staré podlahy v místnosti. Měli byste se také podívat na šířku prken – chcete, aby byla polaha složena z velkých prken nebo z menších proužků dřeva? Kritérium oděru pak vypovídá o tom, jak dobře bude podlaha odolávat poškození.

Jak už bylo řečeno, u laminátových podlah existují stovky povrchových úprav. Na výběr jsou však také různé textury vyhovující vašemu stylu, včetně záměrně poškrábaných, reliéfních nebo vysoce lesklých. K dostání je dokonce laminát kompatibilní s podlahovým vytápěním, pokud byste měli zájem.

Jak ji nainstalovat

Instalace laminátové podlahy je hračkou; začněte přípravou místnosti – buď odstraněním stávající podlahy, nebo zametením a důkladným vytřením. Poté změřte šířku místnosti, ve které budete podlahu instalovat, vydělte ji šířkou prken, které použijete, a přebytek vydělte dvěma, abyste určili šířku prvního a posledního řádku. Ponechte 10mm spáru na obou stranách místnosti, aby podlaha „plula“ pod podlahovou lištou.

Rozviňte spodní vrstvu a položte první řadu desek dolů na jednu stranu místnosti tak, aby pera směřovala ke zdi. Zacvakněte na místo další řadu desek a přesuňte se k protější zdi místnosti. Po položení všech desek, včetně poslední řady, odstraňte 10mm dilatační spáru na každé straně stěny a znovu nasaďte podlahovou lištu.

Získejte tu nejlepší podlahu pro svůj domov

Laminátové podlahy se staly neuvěřitelně populárními a snadno pochopíme proč. Jsou levné, odolné, snadno se instalují, jsou šetrné k životnímu prostředí a krásně vypadají. Je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak dosáhnout požadovaného vzhledu podlah bez toho, aniž byste museli vykrást banku nebo strávit zbytek života ve vztahu se svou podlahou.

Pokud byste chtěli najít nejlepší dřevěnou laminátovou podlahu, prohlédněte si zbytek našich webových stránek Floor Experts. Nabízíme celou řadu báječných řešení pro vaše podlahy, včetně parket, laminátu, vinylu a dalších. Podívejte se na naši nabídku laminátových podlah a pusťte se do vylepšování vašeho domova s rozpočtem, jaký si můžete dovolit.