Které podlahové krytiny představují nejlepší volbu pro terasu, balkón nebo útulné posezení, které si chcete vytvořit na zahradě? Pro tento účel přicházejí v potaz různé venkovní podlahové krytiny, nejčastěji však lidé touží po terasách ze dřeva, protože vypadají pěkně a poskytují veškeré potřebné pohodlí pro trávení volného času a relaxaci na čerstvém vzduchu. Pokud jste i Vy přemýšleli o tom, že byste svou terasu, balkón nebo zahradní posezení pokryli právě dřevem, pak máte kromě klasických dřevěných prken k dispozici také tzv. dřevoplast (wood plastic compostite, respektive WPC), který daleko lépe snáší různé vnější faktory než dřevo. Kromě toho WPC prkna potřebují daleko méně údržby než dřevo samotné a mají také mnohé další přednosti, díky nimž představují ideální volbu pro terasy.

Dřevěná prkna na terasy

Přírodní dřevo je velmi pěkný a mimořádně odolný materiál, ale při použití venku je vystaveno také různým vnějším faktorům, kvůli kterým může popraskat a pomalu degradovat, případně trouchnivět. Pokud tomu chceme zabránit, musíme ho adekvátně ošetřit a ochranu nejlépe každý rok opakovat. To znamená, že dřevěná prkna vyžadují dost údržby, respektive, je nutné dřevěná prkna na terase každý rok přetřít vhodným olejem či ochranným prostředkem, pokud chceme, aby dřevo vydrželo.

Pokud pro vás podobná údržba nepředstavuje příliš velkou práci navíc, pak jsou dřevěná prkna každopádně tou správnou volbou pro vaši terasu, balkón či jiné místečko, kde si chcete užít trochu čerstvého vzduchu. Přitom je samozřejmě důležité, abyste podlahu nejprve vhodně nachystali. Zvolte proto co nejvhodnější typ dřeva, který dobře snáší vnější vlivy – některé typy dřeva se totiž lépe osvědčí při použití venku, než jiné. Dřevěnou podlahovou krytinu je samozřejmě nutné také správně ošetřit. Pokud se vám líbí vzhled dřeva, ale chcete se vyhnout jeho údržbě, pak zvolte raději WPC prkna, která adekvátně nahradí přírodní dřevo, ale jsou navržena tak, aby byla daleko odolnější vůči různým vnějším vlivům, díky čemuž u nich použití jakýchkoli ochranných přípravků není nutné.

WPC prkna, resp. prkna z dřevoplastu

Pokud pro svou terasu či jakýkoli jiný venkovní povrch sháníte podlahovou krytinu, jsou WPC prkna pro tyto účely vynikající. WPC prkna jsou totiž pro terasy skvělou volbou, jelikož jsou vyrobená z dřevoplastu, který kromě 70% recyklovaného dřeva obsahuje také 30 % recyklovaného polymeru (HDPE) – ten funguje jako skvělé pojivo. WPC prkna sice nevypadají stejně jako klasická prkna pro terasy z přírodního dřeva, mají umělejší vzhled, ale jsou odolnější a nepotřebují údržbu, což je také důvodem k tomu, proč jsou čím dál oblíbenější a vybírá si je čím dál více lidí. Jsou vhodná i na balkóny a jiné venkovní povrchy a uživatelé jsou s nimi i po několika letech používání velmi spokojeni, jelikož jde o nadmíru trvanlivou venkovní podlahovou krytinu.

WPC prkna, resp. prkna z dřevoplastu

Jaké přednosti mají WPC prkna?

Prkna na terasy z dřevoplastu, respektive WPC prkna, mají ve srovnání s přírodním dřevem hned několik skvělých vlastností, díky kterým se coby venkovní podlahová krytina tolik osvědčila:

  • jsou velmi odolná a nepotřebují žádnou zvláštní údržbu (není nutné je promazávat různými oleji, laky, lazurami či jinými ochrannými přípravky),
  • povrch je hladký a neobsahuje třísky, takže bosá chůze je po nich příjemnější a bezpečnější,
  • nemají suky a jiné nedokonalosti, díky čemuž bude Vaše terasa ještě krásnější, jelikož s touto podlahovou krytinou docílíte jednotného vzhledu,
  • pokládání těchto prken je velmi rychlé a jednoduché,
  • na výběr máte z mnoha různých barevných odstínů,
  • jsou navržena tak, aby lépe snášela vnější vlivy než přírodní dřevo,
  • navzdory expozici horku, mrazu či vlhkosti se na nich neobjeví praskliny,
  • netrouchniví a nerozpadají se,
  • jsou vyrobena tak, že nekloužou.

Vzhled a dojem přírodního dřeva

Kromě všech uvedených předností jsou taková prkna na terasy i šetrná k přírodě, což potvrzuje též osvědčení o původu, které je v současném boji proti nelegálnímu kácení ještě dodatečným plusem. Při pokládání je sice nutné brát v potaz i to, že mají WPC prkna určitou teplotní roztažnost (přibližně 5 mm na metr délky), proto je velmi důležitý správný systém připevnění. Stejně tak je nutné si uvědomit, že kvůli velkému vystavení slunci může barva na povrchu lehce zblednout, resp. se změnit; pokud se pak prkna na terase z dřevoplastu nacházejí ve stínu, může se na nich občas objevit i plíseň. Tomu se vyhnete zametáním a pravidelným čištěním špíny z dřevěné terasy – pokud se i navzdory tomu plíseň objeví, odstraníte ji pomocí čisticího prostředku a fungicidu.

Ať je terasa vaší oázou klidu

V současné době naše životy ubíhají mimořádně rychle a jsou plné stresu a různých povinností, proto je důležité, abychom si ve volném čase odpočinuli, uvolnili se a nabrali co nejvíce nových sil. Na terase, balkónu nebo na své zahradě si můžeme vytvořit speciální koutek, který bude přímo vytvořen k těmto účelům a bude nás přímo vyzývat k odpočinku: většina lidí si takový koutek vybaví pohodlnými křesly nebo lehátky a jinými doplňky, které jim umožní příjemné trávení volného času. K tomu ale může výrazně dopomoci také vhodný výběr venkovní podlahové krytiny – nejlepší je vybrat takovou, která vám poskytne veškeré potřebné pohodlí a zároveň bude maximálně funkční.

Přesně proto se vyplatí si rozmyslet, zda na terasu nepoložit WPC prkna, jelikož kombinují vzhled, pohodlí a teplo dřeva s mimořádnou funkčností – poskytují dojem přírodního dřeva, můžete po nich chodit bosi, aniž byste se museli bát třísek a zároveň jsou velmi odolná a trvanlivá a nepotřebují žádné ochranné nátěry ani jinou speciální údržbu. Z důvodu všeho výše uvedeného jsou dozajista tou nejlepší volbou pro terasy, balkóny a jiná zahradní posezení, z nichž tímto způsobem můžete vykouzlit skutečnou oázu klidu.

Ať je terasa vaší oázou klidu