Parketové podlahy se stávají čím dál tím populárnější. Trh s dřevěnými podlahami ve Spojených státech nedávno dosáhl zhruba 3,6 miliard dolarů.

Experti na bydlení čím dál častěji registrují zvýšenou poptávku po dřevěných,a to konkrétně parketových podlahách. Majitelé nemovitostí se čím dál více zbavují koberců a instalují parketové podlahy.

Ne všichni ale znají důvody pro tento nenadálý příklon ke dřevu. V tomto článku jsme důkladně rozebrali parketové dřevěné podlahy. Zde je osm největších výhod, které by měl každý majitel nemovitosti znát předtím, než provede renovaci.

Co je parketová podlaha?

Parketová podlaha je typ podlahy z pravého dřeva, která může být položena v mnoha vzorech. Obvykle je přírodní a ručně zpracovaná. Je dobře známá pro svoji všestrannost.

Není to jen díky nekonečnému počtu jejích vzorů. Také materiál je velmi variabilní.

Parketová podlaha může být vyrobena z jakéhokoliv typu dřeva. To znamená, že majitelé nemovitosti mohou kontrolovat kvalitu materiálu pod svýma nohama. A mohou také vybrat, jak různé typy dřeva sladit.

Parketové podlahy jsou známé již po pět století. Po takto dlouhou dobu jsou tedy již známé výhody dřeva. Nedávno se ale znovu objevily jako velmi populární typ podlahy.

Proč si vlastníci nemovitostí vybírají parketové podlahy

Majitelé nemovitostí se zajímají o to, jak zvýšit cenu svých nemovitostí. Momentální průměrná suma, kterou lidé utrácejí na renovace nemovitostí, je okolo 60 000 dolarů.

Ale toto číslo začalo nedávno růst. Majitelé čím dál více investují do svých nemovitostí. A parketové podlahy se stávají nejpopulárnější renovací.

Jeden z hlavních důvodů, proč jsou parketové podlahy u majitelů nemovitostí tak populární, je jejich příznivý dopad na peněženku.

Zbavení se koberce a instalování parketové podlahy velmi zvýší cenu nemovitosti. Některé výzkumy tvrdí, že návrat investice do dřevěné podlahy je 80 procent.

Jakmile je podlaha instalována, majitelé se mohou postarat o její svěží vzhled.

Parketové podlahy se mohou přeleštit. To znamená, že podlaha může zůstat stále jako nová.

Zde je seznam osmi největších benefitů, které parketová podlaha přináší svým majitelům.

1. Dřevěná parketová podlaha snese nárazy

Výhoda dřevěné podlahy je její odolnost. Tato vlastnost je pro podlahy velmi důležitá, protože musí snášet nárazy.

A to rozhodně více než například skříně nebo kuchyňské desky. Podlahy musí vydržet váhu lidí bez toho, aby se poškodily.

Časté parketové dřevo jako například dub je přirozeně silný materiál. A parketové dřevo je obvykle odolné proti poškrábání.

Je také voděodolné. To je důležité v mokrých a vlhkých místnostech. Snižuje to také nebezpečí plísní.

Části dřevěné parketové podlahy k sobě také obvykle těsněji přiléhají než jiné podlahy. To snižuje problém odlamování jejich částí.

2. Snadno se udržuje jako nová

Velký problém s podlahovými materiály, jako jsou například koberce, je to, jak je udržovat. Jednou na ně něco vylijete nebo je ošoupete a musíte celý materiál vyměnit. Parketová podlaha se snadno přeleští.

Samotný materiál vám dovoluje několik přeleštění. Podlaha je obvykle vyrobena z tlustých kusů dřeva, které spolu tvoří dohromady jeden povrch.

To znamená, že mohou být několikrát přeleštěny, než je budete muset vyměnit.

Můžete si také vybrat z mnoha přírodních parket v mnoha odstínech barev. To znamená, že se nemusíte zabývat nepořádkem či zápachem, který je občas s dokončovacími projekty spojený.

Snadný způsob jak vyleštit parketovou podlahu je jednoduše přeleštit ji ubrousky určenými na dřevo.

Parketová podlaha se mnohem lépe vyměňuje než jiné typy podlah. V současnosti se nepoužívají přibitá prkna. Namísto toho se parkety přilepují. Parkety jsou tenké a mohou být snadno přeříznuty pilkou.

3. Snadné udržování

Každý, kdo někdy musel šampónovat koberec nebo omývat spáry kachliček, ví, jak je těžké tyto podlahy umývat. Parketová podlaha si zachovává výhody umývání tvrdých podlah.

Rozlité tekutiny se dají setřít. Čištění je obvykle velmi snadné, a to ve formě zametání nebo čištění mopem. Parketové podlahy jsou voděodolné a odolávají skvrnám.

Zapáchající nečistoty nemají jak se zachytit ve vláknech a šířit nepříjemný zápach.

Parketová podlaha může být stabilnější než masivní dřevěná podlaha. Je totiž obvykle vyrobena ze tří vrstev dřeva, které spolu těsní.

Vrchní vrstva je dekorativní a odolná proti poškrábání. Pod ní je vrstva, která absorbuje nárazy a způsobuje pevnost podlahy. A pod ní je vrstva, která celou podlahu vybalancuje.

Tato silná struktura znamená menší nutnost vyměňovat jednotlivé kusy nebo nutnost opravovat uvolněné sekce.

4. Každé nemovitosti dodá na eleganci

Už v 16. století šlechta začala ve svých domovech na podlahy pokládat kusy dřeva. I tehdy to byl způsob, jak ukázat krásu dřeva. Dávalo to na odiv umění řezbářů, kteří dokázali vyřezat jemné detaily.

Stejné speciální charakteristiky dřevěné parketové podlahy jsou populární i dnes.

Správná podlaha dokáže změnit vzhled celého domova. Dřevěná a parketová dřevěná podlaha přináší prostoru eleganci a vkus.

Je to jednoduchý způsob, jak nemovitost udělat sofistikovanější. Dřevo poskytuje možnost, jak získat uhlazený vzhled bez velké údržby.

Parketová podlaha je dostupný způsob, jak přinést do vašeho domova vkus.

5. Podporuje zdraví

Mnozí přehlížejí dopad, jaký má podlaha na lidské zdraví. Podlaha má ale obrovský dopad na vzduch, který majitelé a hosté dýchají.

Zvenku se do nemovitosti dostávají špína, bakterie a další nečistoty. Použití odolných materiálů, jako je dřevo, pomáhá proti těmto nečistotám bojovat. Nejsou zde žádná vlákna, do kterých by se nečistoty mohly zachytit.

To z parketové podlahy dělá vhodnou volbu pro lidi náchylné k alergiím. Parketová podlaha je antialergenní a prach lze snadno zamést.

Existují také obavy ohledně dopadu méně přirozených podlah, jako například koberců, na lidské zdraví. A to kvůli chemikáliím použitým při výrobě koberců a jeho potenciálu pro zachytávání nečistot.

6. Nestárnoucí vzhled

Dřevo jako materiál pro podlahy je populární již několik staletí. A jeho přitažlivost stále přetrvává. To je dobrý signál pro majitele nemovitostí, kteří chtějí jít s trendy.

Styly se mění, ale dřevo zůstává dost všestranné na to, aby vašemu domovu poskytlo ten nejlepší styl. Dá se použít i na nábytek, zdi a jejich doplňky.

To znamená, že parketová dřevěná podlaha může navést pohled hosta na další prvky, které chce majitel nemovitosti zvýraznit.

Znamená to také, že parketová podlaha odolá věkům bez toho, aniž byste ji museli celkově renovovat. To je důležité pro všechny, kteří chtějí udržet cenu nemovitosti nebo se držet nejnovějších trendů.

7. Pocit z parketové podlahy nic jiného nenahradí

Není nic horšího než zpocené nebo studené nohy. Parketové podlahy jsou překvapivě přizpůsobivé.

V chladném klimatu dobře drží teplo a v létě zase chladí. Je to z toho důvodu, že dřevo dobře pohlcuje a dýchá.

Dřevo má pro nohy jemný, přirozený pocit. A je to typ podlahy, který se dá snadno přizpůsobit.

Může být přeleštěn, aby se zvýšil celkový komfort. To je velký rozdíl oproti jiným povrchům, které se musí celkově vyměnit.

Parketové podlahy jsou také kompatibilní s novými trendy ve vytápění. Můžete s nimi například použít podlahové vytápění. To znamená, že majitelé nemovitostí, kteří chtějí vytápěné podlahy, mohou použít parkety.

8. Možnosti parketového dřeva jsou nekonečné

Dřevo pro parkety je nesmírně přizpůsobitelné. A to platí pro jeho vzhled, pocit na dotek a cenu.

Majitelé nemovitostí si mohou vybrat z obrovského počtu druhů dřeva a řady kombinací. To znamená, že vzhled nemovitosti se může měnit dle vkusu majitele.

Někdo může zvolit prémiové dřevo, jako je například mahagon, zatímco jiný může zvolit odolný dub.

Různé druhy dřeva a zpracování také znamenají větší výběr barev. Majitelé nemovitostí si například mohou zvolit z různých odstínů bambusu. Toto dřevo má odstíny od tmavé jako káva až po jasné, světlé barvy.

Kusy parketového dřeva spolu ladí. To dává řemeslníkům velký výběr při navrhování podlahy. Parkety jsou přilepeny, takže zde odpadá problém přibíjení jednotlivých kusů.

Jednotlivé kusy také mohou mít 3D efekt, který pokoji dodá hloubku.

Více o podlahách od expertů

To bylo osm největších benefitů, které majitele nemovitostí přesvědčují o výhodách parketové podlahy. Existuje ještě více tipů a triků pro lidi, kteří se zajímají o parketové podlahy.

Chcete se dozvědět o dalších výhodách parketové podlahy? Dáme vám radu ohledně všeho od volby dřeva a jeho designu až po technickou podporu a návody.

Dáme vám rady co dělat a co ne. Prostě ohledně všeho o parketách.

Podívejte se na naši sekci novinek  a získejte rady od expertů ohledně toho, jak instalovat parketovou podlahu.